Zastosowanie technologii Blockchain w budowaniu produktów cyfrowych

Michał

!!img1

Zdecentralizowany, zawsze dostępny system poza rozwiązaniami płatniczymi ma szanse również na rozwiązanie kilku problemów występujących przy budowaniu produktów cyfrowych. Możliwość wstecznego sprawdzenia każdego elementu oraz hosting mogłyby wiele namieszać na co najmniej kilku frontach.

Repozytorium GIT w Blockchain - kontrola i backup kodu źródłowego

Jednym z pierwszych przychodzących do głowy pomysłów jest oparty o blockchain Git. System kontroli wersji oprogramowania, w którym programy open source (a konkretnie ich użycie) byłoby nagradzane autorom tokenami. Przykłady użycia również trafiałyby do bloków, dzięki czemu autor poza oczywistym wynagrodzeniem wiedziałby także gdzie i w jaki sposób został użyty jego kod.

Zarówno GitHub jak i Bitbucket spotykały się z problemami downtime. Nawet kilkugodzinna awaria jest w stanie mocno namieszać wielu firmom developerskim. Trzymając dane w blockchainie problem zostałby wyeliminowany. Utrzymanie prywatnego kodu (np. produktu budowanego przez firmę wiązałoby się po prostu z fee, które rozdzielone byłoby wypłacane osobom hostującym)

Dzięki temu oprogramowanie mogłoby ewoluować samo - bez korporacji i organizacji trzymających na nim rękę.

Blockchain zestawy UI oraz zestawy ikon

Popularne zestawy ikon oraz zestawy elementów interfejsu również mogłyby znaleźć się wewnątrz blockchaina. Każde użycie zestawu wiązałoby się z opłatą tokenów dla jego autora. Pozwoliłoby to uciąć pośredników i wynagradzać tylko i wyłącznie twórcę. Umożliwiłoby też szybkie i bezproblemowe aktualizacje zestawów. Popularne i często używane zestawy mogłyby być powtarzane co kilka bloków by były łatwiej dostępne.

Blockchain mógłby także zostać użyty do przechowywania praw autorskich do stworzonych elementów, tak by autor zawsze był chroniony.

!!img2

Wyniki badań User Experience

Raz na jakiś czas pojawia się kolejna seria badań, która pozwala nam stwierdzić "użytecznościowy fakt". (Przynajmniej do czasu gdy inne badania ponownie go obalą ;) Niezależnie czy chodzi o "nie używaj hamburgera w aplikacjach" czy "podpisy pod ikonami działają lepiej niż same ikony" lista powiększa się regularnie.

Wyobraźmy sobie bazę danych, w której każde kolejne badanie na dany temat zwiększa wagę i siłę danej heurystyki. W połączeniu z machine learningiem oceniającym metodologię, możnaby było stworzyć źródło prawdy jeśli chodzi o dobre i złe praktyki. Projektanci i badacze mogliby dokładać cegiełki informacji do rosnącej bazy. Pozwoliłoby to wszystkim budować lepsze, bardziej dopracowane i użyteczne produkty. Społeczność korzystająca z wiedzy płaciłaby niewielką ilość tokenów za dostęp do niej, natomiast osoby dodające wyniki otrzymywałyby te tokeny.

To oczywiście jedynie wierzchołek góry lodowej. Technologia zdecentralizowanej bazy danych już dawno przecież wyszła poza wykorzystanie jedynie do płatności.

Znacie jakieś inne przykłady? Dajcie nam znać na Twitterze / LinkedIn lub Instagramie.

Przeczytaj również

Design + UX

Warsztaty z projektowania interakcji - Framer

28 Czerwca 2018 w Gdyńskim PPNT poprowadziliśmy kolejne warsztaty, tym razem z projektowania interakcji we Framerze.

Design + UX

Material Design się kończy. To dobrze.

Czy jeden zestaw reguł może działać tak samo dobrze dla każdego produktu cyfrowego?

Design + UX

Przegląd zagranicznych rebrandingów '16

Miniony rok 2016 obfitował w rebrandingi znanych zagranicznych marek. Oto przegląd najciekawszych z nich!