Blockchain w PKO Banku Polskim

Michał

Kiedy PKO w 2017 roku zapowiadało otwarcie się na technologię Blockchain, wiele osób związanych z tą branżą było sceptycznych. Dlatego z miłym zaskoczeniem przywitałem niedawny mailing PKO, z informacją, że 20 września ruszył blockchain do obiegu dokumentów i regulaminów.

Obieg dokumentów i ich wersjonowanie wydaje się być bardzo dobrym pierwszym krokiem. Jednocześnie jest to o wiele łatwiejsze niż tworzenie smart kontraktów, czy rozproszone obliczenia. Tym bardziej dziwi więc, jak bardzo zamknięte na tę technologię są pozostałe podmioty z branży FinTech w polsce. Wyższe bezpieczeństwo, skalowalność i niepodrabialna historia, to elementy których bankowość potrzebuje, by pozostać istotna w najbliższych latach. Miło więc widzieć pierwsze (udane) próby. Kolejnym wartym rozważenia krokiem byłby blockchain z historią transakcji (np. w formie osobistych side-chainów) co daje użytkownikom pewność, że ich historia rozliczeń i transakcji jest niepodrabialna i od razu dostępna.

Umożliwiłoby to przesłanie odpowiedniego hasha jako potwierdzenia wykonania przelewu od razu po jego wykonaniu (niezależnie od dnia). Nie trzeba więc czekać na przetworzenie transakcji przez bank. Obie strony są w stanie natychmiast sprawdzić status płatności, co pomoże przyspieszyć ich wewnętrzne procesy.

Byłby to też dobry krok przejściowy przed pełnym przejściem na przelewanie środków poprzez BlockChain (takie próby niektóre banki już podejmują z walutą Ripple, która co prawda nie jest do końca kryptowalutą - jest kontrolowana przez jedną instytucję - ale jest pewnym krokiem we właściwą stronę). Zaraz po tym Digital PLN mógłby faktycznie nabrać kształtu (bez możliwości dodrukowania), ale to już kompletnie pieśń przyszłości.

Jedyne, do czego w rozwiązaniu PKO można się przyczepić to detale związane z front-endem, a konkretnie składaniem strony w RWD. Jak widać na obrazku, niektóre elementy "nie składają się" przez co rozszerzają niepotrzebnie viewport strony. Są to jednak niezwykle proste do naprawienia niuanse, w poza tym bardzo dobrze zapowiadającej się realizacji. Tak trzymać!

Przeczytaj również

Blockchain

Podsumowanie konferencji HardFork 2018

Nasza krótka relacja z konferencji TNW - Hard Fork Decentralized 2018 w Londynie poświęconej projektom opartym o Blockchain.

Design + UX

O co chodzi z tym całym pixel-perfect?

Wyobraź sobie, że ekipa buduje Twój dom kompletnie ignorując większość planu architekta.

Stwórz produkt z Hype4

Jak pracujemy?
Porozmawiajmy